جلسه پنجم نشست فقه تحقق، اندیشکده متنا
02 اسفند 1401 - 9:44
بازدید 151
4

پنجمین جلسه از سلسله نشست های فقه تحقق برگزار شد. در این جلسه که روز 18 بهمن ۱۴۰۱ برگزار شد، حجت الاسلام و المسلمین رضا تاتاری مسئول اندیشکده متنا ، به ارائه مباحث خود در زمینه حوزه علوم شناختی و پروژه های مرتبط پرداختند. صوت جلسه (لطفاً به عنوان میهمان وارد این لینک شوید)     […]

ارسال توسط : وحید ولوی
پ
پ

پنجمین جلسه از سلسله نشست های فقه تحقق برگزار شد. در این جلسه که روز 18 بهمن ۱۴۰۱ برگزار شد، حجت الاسلام و المسلمین رضا تاتاری مسئول اندیشکده متنا ، به ارائه مباحث خود در زمینه حوزه علوم شناختی و پروژه های مرتبط پرداختند.

صوت جلسه (لطفاً به عنوان میهمان وارد این لینک شوید)

 

 

 

? گزیده ارائه آقای رضا تاتاری

⏰ 18 بهمن 1401

مقدمه

 تولید نظریه‌ی جنگ شناختی بومی از منابع دینی جهت تدوین طرح و برنامه‌ی عملیاتی-راهبردی در ساختار مرکز فرماندهی و کنترل C4I

مجموعه … به مکان های مختلفی در قم و سمنان و حوزه‌های دیگر مراجعه کرده بودند. ولی به نتیجه نرسیده بودند.

مخفّف C4I

  • Command
  • Control
  • Communication
  • Intelligence

 

• مثال تاریخی جنگ شناختی، جنگ ستارگان است که آمریکا به راه انداخت تا شوروی را پای میز مذاکره بکشاند و در نهایت موجب فروپاشی آن شود.

✳️ روش انتخاب مساله:

از طریق استاد دکتر دهقانی فیروزآبادی معرفی شد.

✳️ مساله:

حکمرانی فضای مجازی و طرّاحی مدل عملیاتی فعّال در حوزه‌ی جنگ شناختی

✳️ *مدل حل مساله:*

1- ارائه تعریف جنگ شناختی و تعیین موضوع  (توسط هیات علمی)

2- تتبع در منابع و انتخاب محورهایی حول موضوع (توسط هیات علمی)

عناصر صحنه را بر چه اساسی باید تحلیل کرد؟ آقا مثلا برخی مقاطع را مقطع جنگ احزاب تحلیل می‌کند.

به لحاظ عملیاتی خیلی از جاها لازم است از آمار و ارقام برای تحلیل کردن واقعیت استفاده می‌کنند.

برای حجیت بخشی برای یک ارگان خاص از روش مصاحبه استفاده کردیم.

مصاحبه با اعضای هیئت علمی و فعّالین اجتماعی که یک تیم گذاشته شد و حدود 3000 رزومه را با مقالات آن‌ها بررسی کردند و 270 نفر گزینش شد و تا الان حدود 70 مصاحبه داشتیم که در سامانه‌ای با سوالات دقیق حول محورها پاسخ‌ها و صوت‌ها بارگذاری شده است تا موجب حجیّت بخشی علمی برای تصمیمات عملی شود.

–  برای تتبع در منابع تمام قرآن، تمام نهج البلاغه و صحیفه را بررسی کردیم و سپس فایل‌های را برای پژوهشگران برای محورنویسی تدوین شد و تیمی محورنویسی کردیم.

– بعد از محورهای متحد الموضوع، گزاره نویسی شروع شد ( از 750 محور)

– تولید گزاره های عام از گزاره های خاص

از این گزاره ها ضابط فقهی خاص پیدا می کنیم و ذیل هر گزاره متناسب با موضوع و شرایط کشور و از مصاحبه‌ها گزاره‌هایی در قالب «توصیه، هشدار و …» تدوین شد.

✳️ لایه اثرگذاری و تحقق:

برای اثبات کردن مدل قرآنی چالش اصلی  این است که به افراد تصمیم گیر قبولانده شود. برای این کار از آمار و مصاحبه با متخصصین روی آوردیم. چرا که مسئولان نیروهای مسلح گمان می کنند این قواعد قرآنی یکی از تفاسیر قرآن است و ممکن است افراد دیگر طور دیگری بیان کنند و استدلال کنند.

گزارش از این پروژه به بیت خدمت حضرت آقا ارسال شده است از طریق سازمان.

✳️ سوالات حوزوی مرتبط با مساله:

 این ها را به عنوان قواعد حکومت اسلامی نگاه می کنید یا عام تر از آن است؟ چرا که قواعد حکومت خاص تر است.

جواب: سننی که مقطع احزاب مثلا فهمیده می شود، کاملا با انقلاب اسلامی سازگار است. بخشی از آن برای هر حکومتی است چه دینی چه غیر دینی.

استاد قاسمیان: یکی از عناصر مهم حزب الله (ان حزب الله هم الغالبون) ولایت است. (5) المائدة :  56 وَ مَنْ يَتَوَلَّ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ الَّذينَ آمَنُوا فَإِنَّ حِزْبَ اللَّهِ هُمُ الْغالِبُون‏

استاد قاسمیان: باید بشود به یک نوعی ولو با عقل منوری مسائل را توجیه کرد. مثلا از مثال های تاریخی استفاده کرد. اگر باز هم قبول نکرد نشان دهنده نوعی نفاق است. عقلایی نشان دادن صحنه و روایت دسته اول دادن می تواند در این زمینه کمک کند. به محض این که جنگی تمام می شد بلافاصله سوره نازل می شد و قواعد آن را بیان می کرد. خواندن آیات متناسب با صحنه

دو مساله روی میز نظام است. یکی حکمرانی در فضای مجازی و حجاب در تابستان است و نمی داند چه کند؟ بچه حزب الهی ها هم نمی دانند. منتظر یک راه حل هستند. باید با وزن دهی های قرآنی (ممکن است خانواده یا نماز باشد) به سراغ مدل حل مساله رفت. مثلا شهوت رانی بعد از ضایع کردن نماز است. ((19) مريم :  59 فَخَلَفَ مِنْ بَعْدِهِمْ خَلْفٌ أَضاعُوا الصَّلاةَ وَ اتَّبَعُوا الشَّهَواتِ فَسَوْفَ يَلْقَوْنَ غَيًّا)

آیا آقا باید بگوید که الان مقطع جنگ احزاب است یا ما پیدا کنیم و به آقا بگوییم.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.